04.12.2016

Jak ważny jest sen? Mój zegar biologiczny został zaburzony

Dzień dobry kochani! Sen odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka. Zauważyłam, że wielu ludzi nie przykłada do tego wystarczająco dużo uwagi. Przyznam szczerze, że ostatnio nie spałam dobrze. Mój zegar biologiczny został zaburzony. Budziłam się o różnych godzinach oraz zasypiałam o różnej porze. Świadomie podejmowałam decyzje odnośnie spania i wina leży tylko i wyłącznie po mojej stronie. Spałam czasem cztery godziny, czasem dziewięć godzin, a jeszcze innego dnia 6 godzin aż wreszcie pojawił się problem z zasypianiem.Nigdy wcześniej nie miałam takiego utrapienia. Mój dzień był mniej efektywny, zaczęłam odczuwać zmęczenie. Byłam kompletnie niezorganizowana. Prawie każde moje postanowienie kończyło się klęską. Nie znałam przyczyny tego dyskomfortu... Wreszcie uświadomiłam sobie, że wszystko zaczęło się gdy zaczęłam nieregularnie spać. Jakość snu przełożyła się na jakość i efektywność mojego dnia.

Wcześniej nie spóźniałam się do szkoły natomiast ostatnio wielokrotnie mi się to zdarzyło. Opuściłam się w blogowaniu. Było mniej aktywności fizycznej, mniej dynamiczności i mniej zapału w moim życiu. Nie mogłam zabrać się do pracy, miałam z tym problem. Na dodatek zaczęłam gorzej się odżywiać, a moja odporność spadła. Myślę, że duży wpływ miało na to moje towarzystwo, ale nie poddam się tak łatwo!


Kiedyś spałam regularnie, o ustalonej porze, wstawałam wcześniej, byłam kreatywniejsza i miałam więcej energii w sobie. To był mój zdrowy zwyczaj. Teraz uczę się wszystkiego od nowa, próbuję powrócić do dawnej formy. Potrzebuję jeszcze troszkę czasu, aby przyzwyczaić się i powrócić do starego, racjonalnego nawyku. Ostatnie tygodnie uzmysłowiły mi jak ważny jest sen i regularność. Organizm powinien trzymać się ustalonego, naturalnego rytmu snu.Dlaczego piszę o tym wszystkim? Wzorując się na moim przykładzie chcę uświadomić wam jak ważny jest tryb życia. Możliwe, że wielu z was było w podobnej sytuacji, ale to zignorowało. Wiem, że warto wyrobić sobie zdrowy nawyk i wypracować dobrą, prostą rutynę. Jestem pewna, że warto zasnąć i obudzić się wcześniej. Zauważyłam ogromną różnicę pomiędzy tym jak było kiedyś i jak jest teraz. Miałam ogromną ochotę, aby podzielić się tym z wami i otworzyć oczy niektórym ludziom na omawianą kwestię.


A wy mieliście ostatnio jakieś problemy związane ze snem? Napiszcie o tym koniecznie w komentarzu! Chętnie przeczytam.
W najbliższym czasie napiszę trochę o korzyściach z wczesnego wstawania i o rannych ptaszkach. Pozdrawiam was serdecznie, miłego dnia!

4 komentarze

 1. Też mam zaburzony zegar biologiczny i cały czas jestem senna w szkole, bo nie potrafię położyć się wcześniej spać. To jest naprawdę niezdrowe i męczące :/
  Pozdrawiam
  http://welcome-to-my-little-big-world.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam duży problem z regularnymi godzinami snu, co zapewne wynika ze słabej organizacji, super zdjęcia!
  VIA-MARTYNA.BLOGSPOT.COM

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja ostatnio bloga zawaliłam kompletnie, przez ponad 2tygodnie nic... Ale wróciłam z podwojoną siłą, zmieniłam logo, szablon i dodałam nowy post :)
  Wiem o czym mówisz...
  Pozdrawiam :)
  www.wkrotkichzdaniach.pl - coś na temat relacji damsko-męskich :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz.
Wszystkie czytam!
Moderacja komentarzy włączona, aby nic nie umknęło mojej uwadze :)

TOP